İlaç reklamı ciddi tehdit

ANKARA – Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Nurten Saydan, yaptığı yazılı açıklamada, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilen Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun Tasarısı’nın 11. Maddesi ile reçetesiz ilaçların radyo ve televizyonlarda tanıtımının serbest bırakıldığını anımsattı.

İlaçta reklamın hep karşısında olduklarını, bu maddenin yasalaşmasının son derece vahim bir durum olduğunu kaydeden Saydan, ”İster reçeteli, ister reçetesiz satılsın, adı üstünde ilaç, ‘ilaç’tır ve en basit ilaç bile yanlış yönlendirme ve kullanım ile zehre dönüşebilmektedir. İlaçların süslü reklamlarla tanıtılması ve her yaş grubundan vatandaşlarımız için özendirici hale getirilmesi, halk sağlığımız için ciddi bir tehdittir” görüşünü dile getirdi.

Bir türlü engellenemeyen internet yoluyla yapılan özendirici ilaç reklamları ve ilaç satışıyla bile birçok canın heba olduğunu belirten Saydan, bugün reklamı yapılacak kadar masum görünen bu ürünlerin, marketlerde satılmasının da gündeme gelmesiyle bilinçsiz ilaç tüketiminin hızla artacağını, gelecek nesillerin sağlığının tehlikeye atılacağını savundu.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: